Czy joga jest dla mnie? Obalamy mity.

Jedno z bardzo często zadawanych pytań. Popularność jogi w ostatnich latach rośnie. I super! Z wzrostem jednak często pojawiają się dziwne twory i odłamy, które często zakrywiają prawdziwy obraz. Dlatego we wpisie znajdziecie kilka informacji, które mogą pomoc lepiej zrozumieć i zdecydować czy chcecie się zagłębić w temat. 

A więc dla kogo jest joga? Młodych, pięknych i rozciągniętych? Wcale nie! Joga tak na prawdę jest serio dla wszystkich! Nie ma znaczenia wiek, od którego wiadomo zależy też sprawność fizyczna. Nie ważne czy ćwiczysz ciało od dziecka czy nie. Nie musisz też miec najmodniejszej maty i ubrania z najnowszej kolekcji. Ale po kolei. 

Obecnie w studiach jogi znajdziesz wiele różnie nazywających się zajęć. Hatha, Vinyasa, Ashtanga, Kundalini, Yin i więcej i więcej. Prawdą jest, że różne style niosią za sobą inne cechy. Jeśli rozeznamy się dokładniej jest wielka szansa, że dobrze trafimy. Druga kwestia to właściwy nauczyciel. Przede wszystkim warto dowiedzieć się czy mamy do czynienia z instruktorem czy nauczycielem po kursie akredytowanym przez Yoga Allience. Polecam ten drugi kierunek. Większa jest szansa, że osoba ta pokaże nam prawdziwsze i szersze spektrum jogi. Dobre jest również jeśli pracujesz z nauczycielem, który cały czas się rozwija i doszkala. A jeśli już byłaś na jodze i źle trafiłaś? Nie zniechęcaj się proszę. Są różni ludzie, osobowości i potrzeby. Z niektórymi nadajemy na tych samych falach, a z innymi nie. Osobiście kilkakrotnie już miałam tak, że po pierwszych zajęciach z danym nauczycielem nie chciałam już wracać. Odłożyłam jednak uprzedzenia i oczekiwania na bok. I wiece co? To właśnie byli moi najbardziej inspirujący nauczyciele. 

Inną popularną blokadą przed przyjściem na zajęcia jest otoczka duchowości. Nie obawiaj się! Dobry nauczyciel jogi da Ci pełną wolność tego w co wierzysz. Nie będzie Ci narzucał swoich. Może chcieć się podzielić tym mu w duszy gra ale to tyle. 

Wiek? Nie ma znaczenia! Dzięki dobraniu odpowiedniego stylu, możesz tylko sobie pomóc. Kontuzje? Tu kwestia jest indywidualna. Ważne żeby zgłosić nauczycielowi swoje ograniczenia na początku zajęć by mógł Cię prawidłowo poprowadzić w trakcie zajęć. Często joga może pomóc Ci uporać się z konsekwencjami traum w ciele także warto spróbować. Płeć! To ciekawa sprawa. Joga na pierwszy rzut oka jest bardzo zfeminizowana. Ale! nie każdy wie, że pierwotnie została stworzona dla mężczyzn. 

Podsumowując JOGA JEST DLA KAŻDEGO. Nie słuchaj tych, którzy mówią Ci, że to nie dla Ciebie. Posłuchaj swojego serca. Głęboko wierzę, że każdy może odnaleźć w praktyce odpowiadającą mu drogę. A jeśli jeszcze się wahasz? Podziel się wątpliwościami z życzliwą osobą, która faktycznie wie czym jest joga. Gwarantuje, że usłyszysz od niej wyłącznie o zaletach. Już niedługo też wpis własnie o benefitach płynących z jogi. A tymczasem Namaste i widzimy się na macie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *