YOGA LIFE COACHING moja recepta na szczęśliwe życie!

Czego chcę w życiu? Co zrobić aby być szczęśliwą? To jedne z kilku pytań, które na pewno zadajesz sobie raz na jakiś czas. Każda z nas szuka recepty na szczęśliwe życie. Yoga Life Coaching to moje autorskie podejście łączące filozofię jogi oraz metody coachingowe. Daje ono szansę na znalezienie odpowiedzi na te i inne pytania. Aby zrozumieć ideę stojącą za Yoga Life Coachingiem, ważne jest by mieć jasność co stoi za każdą z tych części. Dlatego też najpierw przyjrzymy się im osobno – by następnie wskazać części wspólne.

JOGA

Mimo tego, że joga ostatnio bije rekordy popularności, często ogranicza się do znajomości i praktyki asan. Sprowadzana jest do ćwiczenia fizycznego, a w najbardziej sprofanowanej odsłonie do zajęć fitness czy programów spalania tłuszczu. Joga sięga jednak znacznie głębiej. 

Jednym z głównych źródeł, z którego dziś czerpiemy wiedzę odnośnie teorii oraz praktyki jogi, jest starożytny tekst Jogasutry Patanjaliego. Samo słowo JOGA zdefiniowane jest już w drugie sutrze jako „citta-vṛtti-nirodha’’. W wolnym tłumaczeniu mowa tu o tym, że joga jest tendencją (vrtti) do kontroli (nirodhah) uwagi (citta). Można w nim zatem upatrzyć wskazania na znaczącą rolę nie tyle ciała, co umysłu. Jednocześnie słowo „yog” w sanskrycie – języku jogi – oznacza „unia”. Chodzi tu o jedność pomiędzy ciałem, umysłem, a duszą, która może zostać uzyskana poprzez pełne oddanie się praktyce. Filozofia jogi odwołuje się do uniwersalnych prawd, bez potrzeby potwierdzenia badań laboratoryjnych. Jest to wschodnia nauka o życiu, która powstała niecałe dwa tysiące lat temu. Sam fakt, że przetrwała do dziś świadczy o jej sile i efektywności. Daje ona obietnicę uwolnienia od cierpienia poprzez pracę nad ciałem, umysłem i duszą. W moim odczuciu wolność, o której tu mowa, to nic innego jak przepustka do zbalansowanego i szczęśliwego życia. 

Joga pozwala na oczyszczenie i uspokojenie umysłu. Osiągnięcie tego daje znakomity punkt wyjścia do wprowadzenia zmian w pełni zgodnych z Tobą. Otwiera też przestrzeń dla pracy z Yoga Life Coachingiem i zbudowanie jasnej wizji tego kim jesteś (teraźniejszość – joga) i kim chcesz się stać (przyszłość – coaching).

COACHING

International Coaching Federation, czyli największa organizacja dbająca o zachowanie jednolitych standardów coachingu na całym świecie, definiuje tą metodę jako „towarzyszenie w kreatywnym procesie, który skłania do myślenia i inspiruje do maksymalizacji zawodowego i osobistego potencjału”. Każdy stabilny psychologicznie człowiek, ma unikalne możliwości, sprzyjające jego rozwojowi, które odpowiednio pobudzone i wykorzystane będą prowadzić do satysfakcjonującego życia. Proces coachingowy jest zaprojektowany w ten sposób aby wesprzeć Cię w wydobyciu tych cech m.in. poprzez aktywne słuchanie, zadawanie otwartych pytań lub po prostu tworzenie bezpiecznej przestrzeni do eksploracji i wzrostu.

Coaching koncentruje się na przyszłości. W przeciwieństwie do jogi, która skupia się na tu i teraz, wspiera w formułowaniu klarownych celów i planowaniu działań, dzięki którym mogą one zostać osiągnięte. W trakcie sesji poprzez sformułowanie celu, oraz niezbędnych do jego osiągnięcia cech, umiejętności i atrybutów, istnieje duża szansa na przełamanie zastałych oczekiwań, nawyków i przeciwności, które blokują przed osiągnięciem szczęścia i satysfakcji. Spotkanie z coachini (kobietą coachem) w dużej mierze buduje nową świadomość i zmienia perspektywę. Te atrybuty są natomiast fundamentem w procesie zmian, którym świadomie lub nie, ulegamy na co dzień. 

JOGA I COACHING

Jest wiele punktów łączących jogę i coaching. Szukanie połączenia z SAMĄ SOBĄ, wysuwa się na pierwszy plan w obu metodach. Poznanie siebie jest w dużej mierze zależne od budowania samoświadomości, a to fundament dla obu. Joga i coaching wskazują też na nieocenianie, akceptację i poczucie wdzięczności jako sposób bycia i interakcji z otoczeniem. Obie doceniają unikalny potencjał w jednostce, który jest wystarczający do osiągnięcia założonych celów.  Właśnie ów potencjał podatny jest na rozwój i wzrost, który odbywa się w trakcie procesu. W efekcie celem obu rodzajów sesji jest pogłębianie wiedzy o wewnętrznej sile. Coachini i nauczycielka jogi, zaprasza do podróży mającej na celu poznawanie siebie w różnych odsłonach. Podczas gdy starożytna praktyka indyjska, poprzez połączenie z ciałem i zwolnienie codziennej bieganiny myśli, kreuje spokój osadzony w teraźniejszości, coaching wspiera konfrontacji i zmianie uczuć, myśli i zachowań, które nie wnoszą pozytywnej wartości w naszą codzienność. Obie praktyki dają przepustkę do osiągnięcia szczęścia i balansu, a ich połączenie daje szansę na dogłębne poznanie drogi, która do nich prowadzi.

 

Podsumowując, joga traktuje o uniwersalnych prawdach, które również odnaleźć można w założeniach coachingu. Połączenie tych dwóch metod daje szansę na osiągnięcie lepszej jakości egzystencji. Żadna z nich nie miała by bowiem miejsca bez wspólnej platformy jaką jest życie, które daje podstawę dla procesów przez jakie przechodzi człowiek.

Zainteresował Cię temat ale nadal nie wiesz jak wprowadzić go w życie? O tym jak zastosować połączenie jogi i coachingu opowiem Ci w kolejnym artykule „YOGA LIFE COACHING w praktyce”.

PS. Zastanawiasz się dlaczego w tekście stosuję żeńskie końcówki? Odpowiedzi jest kilka – jestem kobietą i pracuję z kobietami. Uważam, że język kształtuje rzeczywistość. W silnie zmaskulinizowanym świecie, kobiety doświadczają wielu nierówności. Wybieram język, który je wspiera i decyduję się pisać herstorię od nowa. Jeśli jesteś mężczyzną, nie oznacza to, że nie możemy współpracować (no może nie dołączysz do kobiecych kręgów). Może tego nie wiesz, ale joga pierwotnie została zaprojektowana dla mężczyzn! Yoga Life Coaching, w przeciwieństwie do języka polskiego, nie zwraca uwagi na płeć. Jeśli jesteś zainteresowany napisz do mnie – to czym się zajmuje ma wiele do zaoferowania także Tobie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *