YOGA LIFE COACHING w praktyce

Połączenie pomiędzy wschodnią praktyką jogi, a zachodnią metodą coachingu opisałam w artykule „YOGA LIFE COACHING moja recepta na szczęśliwe życie.”. Przyszedł więc czas na odpowiedź na pytanie jak wykorzystać to połączenie w praktyce?

Aby wdrożyć Yoga Life Coaching decydujące jest przygotowanie się na aktywnie obserwowanie siebie, w trakcie którego jednostronną, często krytyczną ocenę, zamieniamy na ciekawość. Pierwszym i koniecznym krokiem jest etap oczyszczania, który może zostać osiągnięty poprzez prowokowanie, konfrontowanie, a następnie uwalnianie iluzji stworzonej przez umysł. Nie jest to prosty początek, często bowiem wywołuje niewygodne uczucia, od których ucieczka wydaje się naturalnym odruchem. Czas, cierpliwość i zaangżowanie są  tu niezbędne, a nieocenioną pomoc do stworzenia bezpiecznej i wspierającej przestrzeni niesie profesjonalne wsparcie ze strony nauczyciela jogi i/lub yoga life coacha. Kolejny etap to poznawanie siebie i pogłębianie tej wiedzy. W dzisiejszym świecie istnieje niezliczona ilość norm i oczekiwań, które bardzo łatwo adpotujemy w procesie formuowania swojego JA. Często jednak dzieję się to bez filtra, który zapewniłby nam poczucie bycia w pełnej zgodzie ze sobą.  Prowadzi to do problemów z identyfikacją prawdziwej siebie. Czy bez zastanowienia jesteś w stanie odpowiedzieć na pytania w stylu „Jakie są moje wartości? Czy to co robię to w pełni mój wybór? Czego chcę dla siebie w przyszłości?”? Jeśli zauważyłaś wahanie najwyższy czas na refleksję. Podążanie ścieżką świadomości oraz zaufanie i wiara we właściwy kierunek jaki wskazuje intuicja staje się swego rodzaju mapą. Decydując się na Yoga Life Coaching to właśnie tego rodzaju plan tworzysz jednocześnie ucząc się jak aplikować go w swoim życiu. Jego realizacja może nie być prosta w zderzeniu z codziennością taką jaką ona jest, dlatego proces ten wymaga zaangażowania. Pomimo wszystko jednak jest to wybór, którego nigdy nie pożałujesz. Rozpoczynając przygodę z Yoga Life Coachingiem może pojawić się wiele wątpliwości czy będzie on niósł ze sobą stałe rezultaty. Z własnego doświadczenia mogę zapewnić, że kiedy raz rozpoczniesz tą podróż, pozostanie ona w tobie gdziekolwiek się udasz i cokolwiek będziesz robić, jeśli tylko zechcesz by była ona obecna. Każdy krok będzie prowadził Cię do wzrostu, a rezultaty przyjdą w najodpowiedniejszym momencie – kiedy będziesz na nie gotowa.

YOGA LIFE COACHING na świecie

Wspomniane połączenie nie jest nowym odkryciem. Yoga Life Coaching przybiera wiele różnych nazw i jest wykorzystywany głównie na zachodzie Europy czy w  Stanach Zjednoczonych. Jedną z promotorek połączenia jogi i life coachingu jest Elena Brower. W swojej metodzie uczy ona „Jedności osobowościowej” we wszystkich aspektach bycia. Mówi ona o tym, że poprzez połączenie z sercem, formuujuą się marzenia. Używając siły umysłu, marzenia te stają się planami. Ciało natomiast daje szansę na ich realizajcę. Zatem podobnie jak w przedstawionym Yoga Life Coachingu, metoda ta zauważa połączenie pomiędzy  sercem, umysłem i ciałem. Autorka wymienia cztery podstawowe elementy jogi, które rezonują z wartościami coachingu. Są nimi jedność, prawda, dostosowanie i miłość. To co przede wszystkim łączy „Jedność osobowościową” Eleny Brower i Yoga Life Coaching to zaobserwowanie integralności pomiędzy jogiczną filozofią wschodu i zachodnimi metodami coachingowymi oraz niezwykłą wartość jaką mogą tym połączeniem wnieść do życia. 

Jaki z tego wniosek?

Jest wiele sposobów na zrozumienie idei stojącej za Yoga Life Coachingiem. Każda z części tej nazwy istnieje jako osobny byt i ma indywidualne oddziaływanie na to kim się stajesz. Praktykując jogę tworzysz połączenie z umysłem poprzez ciało. Jeśli zaangażujesz się w sesje coachingowe otwierasz się na uzyskanie połączenia pomiędzy, umysłem a sercem, które jest efektem transformacji i odkrywania kim na prawdę jesteś oraz czego chcesz. Jeśli zaangażujesz się tylko w jogę, lub tylko w coaching – juz wygrałaś. Jeśli jednak zaprosisz je obie do życia, wsparcie jakie uzyskasz w podróży do zjednoczenia ciała, umysłu i duszy jest nieocenione. Otwierając się na każde z nich – pełne życie, jogę i coaching – otrzymujesz obietnicę transformacji by w efekcie poczuć  akceptację i harmonię. Pozostaje w takim razie pytanie kiedy Ty zdecydujesz się spróbować Yoga Life Coachingu?

DEDYKACJA

Z wyrazami uznania dla mojego przewodnika po wschodniej filozofii oraz nauczyciela jogi Yogesh Acharya oraz zespołu Oceanic Yoga Center,  którzy pomogli mi w wejściu na ścieżkę świadomego życia oraz wsparli na pełnym wątpliwości początku mojej drogi do samoświadomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *