YOGA LIFE COACHING w praktyce

Połączenie pomiędzy wschodnią praktyką jogi, a zachodnią metodą coachingu opisałam w artykule „YOGA LIFE COACHING moja recepta na szczęśliwe życie.”. Przyszedł więc czas na odpowiedź na pytanie jak wykorzystać to połączenie w praktyce?

Aby wdrożyć Yoga Life Coaching decydujące jest przygotowanie się na aktywnie obserwowanie siebie, w trakcie którego jednostronną, często krytyczną ocenę, zamieniamy na ciekawość. Pierwszym i koniecznym krokiem jest etap oczyszczania, który może zostać osiągnięty poprzez prowokowanie, konfrontowanie, a następnie uwalnianie iluzji stworzonej przez umysł. Nie jest to prosty początek, często bowiem wywołuje niewygodne uczucia, od których ucieczka wydaje się naturalnym odruchem. Czas, cierpliwość i zaangżowanie są  tu niezbędne, a nieocenioną pomoc do stworzenia bezpiecznej i wspierającej przestrzeni niesie profesjonalne wsparcie ze strony nauczyciela jogi i/lub yoga life coacha. Kolejny etap to poznawanie siebie i pogłębianie tej wiedzy. W dzisiejszym świecie istnieje niezliczona ilość norm i oczekiwań, które bardzo łatwo adpotujemy w procesie formuowania swojego JA. Często jednak dzieję się to bez filtra, który zapewniłby nam poczucie bycia w pełnej zgodzie ze sobą.  Prowadzi to do problemów z identyfikacją prawdziwej siebie. Czy bez zastanowienia jesteś w stanie odpowiedzieć na pytania w stylu „Jakie są moje wartości? Czy to co robię to w pełni mój wybór? Czego chcę dla siebie w przyszłości?”? Jeśli zauważyłaś wahanie najwyższy czas na refleksję. Podążanie ścieżką świadomości oraz zaufanie i wiara we właściwy kierunek jaki wskazuje intuicja staje się swego rodzaju mapą. Decydując się na Yoga Life Coaching to właśnie tego rodzaju plan tworzysz jednocześnie ucząc się jak aplikować go w swoim życiu. Jego realizacja może nie być prosta w zderzeniu z codziennością taką jaką ona jest, dlatego proces ten wymaga zaangażowania. Pomimo wszystko jednak jest to wybór, którego nigdy nie pożałujesz. Rozpoczynając przygodę z Yoga Life Coachingiem może pojawić się wiele wątpliwości czy będzie on niósł ze sobą stałe rezultaty. Z własnego doświadczenia mogę zapewnić, że kiedy raz rozpoczniesz tą podróż, pozostanie ona w tobie gdziekolwiek się udasz i cokolwiek będziesz robić, jeśli tylko zechcesz by była ona obecna. Każdy krok będzie prowadził Cię do wzrostu, a rezultaty przyjdą w najodpowiedniejszym momencie – kiedy będziesz na nie gotowa.

YOGA LIFE COACHING na świecie

Wspomniane połączenie nie jest nowym odkryciem. Yoga Life Coaching przybiera wiele różnych nazw i jest wykorzystywany głównie na zachodzie Europy czy w  Stanach Zjednoczonych. Jedną z promotorek połączenia jogi i life coachingu jest Elena Brower. W swojej metodzie uczy ona „Jedności osobowościowej” we wszystkich aspektach bycia. Mówi ona o tym, że poprzez połączenie z sercem, formuujuą się marzenia. Używając siły umysłu, marzenia te stają się planami. Ciało natomiast daje szansę na ich realizajcę. Zatem podobnie jak w przedstawionym Yoga Life Coachingu, metoda ta zauważa połączenie pomiędzy  sercem, umysłem i ciałem. Autorka wymienia cztery podstawowe elementy jogi, które rezonują z wartościami coachingu. Są nimi jedność, prawda, dostosowanie i miłość. To co przede wszystkim łączy „Jedność osobowościową” Eleny Brower i Yoga Life Coaching to zaobserwowanie integralności pomiędzy jogiczną filozofią wschodu i zachodnimi metodami coachingowymi oraz niezwykłą wartość jaką mogą tym połączeniem wnieść do życia. 

Jaki z tego wniosek?

Jest wiele sposobów na zrozumienie idei stojącej za Yoga Life Coachingiem. Każda z części tej nazwy istnieje jako osobny byt i ma indywidualne oddziaływanie na to kim się stajesz. Praktykując jogę tworzysz połączenie z umysłem poprzez ciało. Jeśli zaangażujesz się w sesje coachingowe otwierasz się na uzyskanie połączenia pomiędzy, umysłem a sercem, które jest efektem transformacji i odkrywania kim na prawdę jesteś oraz czego chcesz. Jeśli zaangażujesz się tylko w jogę, lub tylko w coaching – juz wygrałaś. Jeśli jednak zaprosisz je obie do życia, wsparcie jakie uzyskasz w podróży do zjednoczenia ciała, umysłu i duszy jest nieocenione. Otwierając się na każde z nich – pełne życie, jogę i coaching – otrzymujesz obietnicę transformacji by w efekcie poczuć  akceptację i harmonię. Pozostaje w takim razie pytanie kiedy Ty zdecydujesz się spróbować Yoga Life Coachingu?

DEDYKACJA

Z wyrazami uznania dla mojego przewodnika po wschodniej filozofii oraz nauczyciela jogi Yogesh Acharya oraz zespołu Oceanic Yoga Center,  którzy pomogli mi w wejściu na ścieżkę świadomego życia oraz wsparli na pełnym wątpliwości początku mojej drogi do samoświadomości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *